TOP 5 NAJSMRTEĽNEJŠÍCH HÚB

posted in: Príroda, Zaujímavosti | 0

Ako ich odhaliť? Hubárska sezóna je v plnom prúde. Okrem neuveriteľného množstva hríbov, kozákov, bedieľ a ďalších výborných húb však rastú v našich lesoch v hojnej miere aj také, ktoré môžu predovšetkým pre menej skúsených hubárov znamenať smrteľné nebezpečenstvo! Ako sa im vyhnúť?

Toto je pätica najhorších „zabijakov“ medzi hubami:

Muchotrávka Zelená1) Muchotrávka zelená (Amanita phalloides): Zabije vás do týždňa

Táto huba je najjedovatejšia a tiež najzákernejšia. Jej toxíny pôsobí dlhodobo. Pokiaľ ju zjete, prekonáte prvú nevoľnosť s hnačkami a nepôjdete k lekárovi, je zle. Jed začne nenávratne poškodzovať pečeň a obličky a dospelý človek počas 5-7 dní umiera! Jedna veľká plodnica môže zapríčiniť smrť aj niekoľkých ľudí.

S čím si ju môžete najčastejšie pomýliť: Amatérski hubári si ju najviac pletú so šampiónmi a bedľami, Zásadným rozpoznávacím znakom muchotrávky zelenej je to, že vyrastá z „kalichu smrti“, teda pošvy. Od šampiónov ju rozoznáte aj podľa toho, že jej lupene sú biele, zatiaľ čo šampión ich má svetlé až tmavo hnedé.

 

Kapucňovka Okrovohnedastá2) Kapucňovka okrovohnedastá (Galerina marginata): Ryba fugu medzi hubami

Rovnako ako u japonskej delikatesy ryby fugu stačí jediná chyba, aby sa človek rozlúčil s týmto svetom. Táto huba totiž obsahuje rovnaké toxíny, ako muchotrávka zelená.

S čím si ju môžete najčastejšie pomýliť: Je nebezpečná hlavne preto, že si ju aj skúsení hubári často pletú s jednou z najväčších kulinárskych lahôdok, šupinačkou menlivou (Kuehneromyces mutabilis). Ako ju rozoznať? Podľa prstienku a šupiniek u šupinačky, kapucňovka má zase ryhovaný okraj klobúku a biele šupinatý až vláknitý tŕň, prípadne hrbol na klobúku. Rozhodujúcim poznávacím znakom je podľa mykológov ich vôňa. Šupinačka má vôňu hubovú a kapucňovka vonia po múke.

Muchotrávka Tigrovaná3) Muchotrávka tigrovaná / panterová (Amanita pantherina): Nebezpečná pre kardiakov

Táto prudko jedovatá huba obsahuje jed, ktorý spôsobuje ťažké psychotropné otravy. Začne pôsobiť za pol až za 4 hodiny. Je hlavne nebezpečná pre tých, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami.

S čím si ju môžete najčastejšie pomýliť: Ľudia ju často považujú za jedlú muchotrávku hrubú (Amanita spissa) Ako ju odhaliť? Muchotrávka hrubá má ryhovaný prstenec. Muchotrávka tigrovaná má prstenec hladký a ich kalich má prechod.
Závojenka Olovová4) Závojenka olovová (Entoloma sinuatum): Napodobňuje mladé hríbiky!

Táto prudko jedovatá huba sa predtým na našom území nevyskytovala v hojnom počte, ale teraz mohli by ste na ňu naraziť. Obsahuje dosiaľ neznámy jed, účinkujúci veľmi rýchlo a sú známe prípady smrteľnej otravy.

S čím si ju môžete najčastejšie pomýliť: Táto huba je nebezpečná hlavne pre sviatočných a začínajúcich hubárov, ktorí si ju často pletú s mladými dubákmi. Rastie totiž na rovnakých miestach  a veľmi sa na seba podobajú. POZOR: Môžete ju  zameniť aj s ostatnými druhmi jedlých hub, ako je napríklad šampión. Pokiaľ ste si neni absolútne istí, nechajte ju radšej ďalej rásť v lese!

Čechratka Podvinutá5) Čechratka podvinutá (Paxillus involutus): Spôsobuje smrtiace alergie

Rastie prakticky všade. Patrí k tzv. acidofilným druhom, ktorých výskyt sa v druhej polovici 20. storočia významne zvyšoval v súvislosti s „kyslými dažďami“. V starších hubárskych atlasoch sa uvádza ako jedlá. Dnes sa už vie, že obsahuje látky, ktoré môžu spôsobiť prudké alergické reakcie so smrteľnými následkami.

S čím si ju môžete najčastejšie pomýliť: Dá sa zameniť s rýdzikmi a pretože mladé plodnice majú hríbovitý tvar. Klobúčiky sú 5 – 15 cm široké, v mladosti polkruhovité, potom zahnuté až prehĺbené, na okrajoch ryhované a veľmi dlho podvinuté okrovo hnedavé, na spodnej strane so žltozelenými, neskôr hrdzavými lupeňmi. Tie poranením hnednú.

ZDROJ: www.adam.cas.sk